Rada Ministrów opublikowała długo oczekiwany projekt ustawy o produktach kosmetycznych. Śledzenie prac nad projektem poleca się nie tylko dużym czy małym firmom, ale w szczególności osobom fizycznym, które oferując w Internecie wytwarzane przez siebie produkty kosmetyczne lub je tylko sprzedając, nie zawsze zdają sobie sprawę, że regulacje prawa kosmetycznego mają…
MINIMALNE WYNAGRODZENIE DLA ZLECENIOBIORCÓW I ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI.
W dniu 1 stycznia 2017 roku weszły w życie długo zapowiadane zmiany przepisów do Ustawy z dnia 10 października 2002 roku o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U.2015.2008 t.j. z dnia 2015.12.01 z późn.zm.), wprowadzające minimalne wynagrodzenie godzinowe dla osób przyjmujących zlecenie lub świadczących usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług.…
O kosmetykach w aptece ciąg dalszy ….
Z informacji opublikowanych przez ,,Wiadomości Kosmetyczne” wynika, że Ministerstwo Zdrowia powoli zmienia zdanie na temat usuwania kosmetyków z półek aptecznych. Ten zamysł Ministerstwa spędzał sen z powiek w ostatnim półroczu 2016 roku nie jednemu farmaceucie, a przede wszystkim nie jednemu producentowi kosmetyków dedykowanych właśnie na ten rynek. Biuro prasowe Ministerstwa…
Kosmetyczna zawierucha w aptece i nie tylko …
Kosmetyczna zawierucha w aptece i nie tylko … Trwa obecnie ożywiona dyskusja w sprawie projektów zmiany Ustawy z dnia 06 września 2001 r Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2008 r. poz. 271, z poźn.zm.), w szczególności wokół tematu wycofania z aptek produktów kosmetycznych i suplementów diety. Zastanawiające jest to, komu taki…
Kosmetyki wprowadzane do obrotu przez osoby fizyczne i małe przedsiębiorstwa a regulacje prawa kosmetycznego.
Od jakiegoś czasu ogromną popularnością cieszą się kosmetyki oznaczane przez ich producentów jako handmade, bio czy naturalne. Niejednokrotnie ich wytwórcami są osoby fizyczne lub małe przedsiębiorstwa, oferujące kosmetyki za pośrednictwem Internetu. Z obserwacji witryn sklepów internetowych oferujących kosmetyki, facebooka, wynika, że te podmioty nie zawsze zdają sobie sprawę z ciążących…
Leki a suplementy diety. Na czym polega różnica ?
Tak zwane leki, lekarstwa to inaczej produkty lecznicze czyli substancje lub mieszaniny substancji, przedstawiane, znakowane, reklamowane jako posiadające właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub podawane w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne. Leki mogą mieć formę tabletek, kapsułek lub inną postać pozwalająca na ich dawkowanie…
Czy wiesz co to jest RASFF ? Czy wiesz, gdzie szukać komunikatów o niebezpiecznej żywności?
Podejrzewam, że większość konsumentów nie ma o tym pojęcia a warto, przynajmniej od czasu do czasu, dla własnego bezpieczeństwa odwiedzać stronę Głównego Inspektora Sanitarnego lub portal RASFF. RASFF to system wczesnego ostrzegania o bezpośrednim lub pośrednim zagrożeniu dla zdrowia ludzi, pochodzącym z żywności lub pasz. System ma służyć ochronie…
Przewidywane zmiany w urzędowej kontroli żywności – Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już od 2013 roku przygotowuje reformę instytucjonalną dotyczącą bezpieczeństwa żywności, która zakłada powołanie nowej państwowej inspekcji w zakresie urzędowej kontroli żywności tj. Państwową Inspekcję Bezpieczeństwa Żywności (PIBŻ). Nowa inspekcja miałaby powstać z połączenia Inspekcji Weterynaryjnej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Jakości Handlowej…
Bezpieczeństwo żywności we wspólnotowych przepisach prawnych.
Z uwagi na członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej wszystkie przedsiębiorstwa sektora spożywczego obowiązane są stosować nie tylko polskie, ale również przepisy prawne stanowione przez uprawnione organy Unii Europejskiej. Obecnie większość wspólnotowych przepisów prawnych stanowionych jest w drodze rozporządzeń. Rozporządzenie unijne to akt prawny wiążący wszystkie podmioty (państwa członkowskie i…
Zasady stosowania oświadczeń zdrowotnych i żywieniowych w etykietowaniu, reklamie i prezentacji żywności.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności, zwanego w dalszej części opinii Rozporządzeniem 178/2002, do obowiązków podmiotów prowadzących przedsiębiorstwo…