Kosmetyki wprowadzane do obrotu przez osoby fizyczne i małe przedsiębiorstwa a regulacje prawa kosmetycznego.

Kosmetyki wprowadzane do obrotu przez osoby fizyczne i małe przedsiębiorstwa a regulacje prawa kosmetycznego.

Kosmetyki wprowadzane do obrotu przez osoby fizyczne i małe przedsiębiorstwa a regulacje prawa kosmetycznego.

Od jakiegoś czasu ogromną popularnością cieszą się kosmetyki oznaczane przez ich producentów jako handmade, bio czy naturalne. Niejednokrotnie ich wytwórcami są osoby fizyczne lub małe przedsiębiorstwa, oferujące kosmetyki za pośrednictwem Internetu. Z obserwacji witryn sklepów internetowych oferujących kosmetyki, facebooka, wynika, że te podmioty nie zawsze zdają sobie sprawę z ciążących na nich obowiązkach, wynikających z regulacji prawnych. Nierzadko produkty posiadają niewłaściwe oznakowanie oraz reklamę, zawierającą oświadczenia naruszające prawne standardy, a to już podaje w wątpliwość, czy aby skład produktu i proces wytworzenia danego produktu zapewnia bezpieczeństwo stosowania kosmetyku.

Zasady bezpieczeństwa, odpowiedzialności i wprowadzania na rynek produktów kosmetycznych reguluje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 dotyczące produktów kosmetycznych.

Do wszystkich produktów kosmetycznych, bez względu na fakt czy nazywa się je kosmetykami naturalnymi, biokosmetykami, dermokosmetykami, handmade kosmetykami, będących substancją lub mieszaniną substancji przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, których wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała stosuje się przepisy wspomnianego Rozporządzenia. Producentem kosmetyku może być osoba fizyczna, jak i prawna, która wytwarza produkt kosmetyczny lub zleca zaprojektowanie lub wytworzenie produktu i wprowadza ten produkt do obrotu pod własną nazwą lub znakiem towarowym.

Na gruncie prawa kosmetycznego nie ma znaczenia, czy produkt kosmetyczny pochodzi od dużego koncernu kosmetycznego, czy też od małego przedsiębiorcy, bo jak wynika z  przytoczonej wyżej definicji producentem może być także osoba fizyczna, która wytwarza kosmetyk i wprowadza go do obrotu. W takiej sytuacji również osoba fizyczna musi dostosować swoje działania do wymogów prawa i nie korzysta z żadnych ulg w tym zakresie.

O czym warto pamiętać decydując się na produkcję i wprowadzanie kosmetyku na rynek (w tym do sprzedaży internetowej)?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się kto będzie podmiotem odpowiedzialnym za produkt. Co do zasady osobą odpowiedzialną jest producent mający siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Producent może też wyznaczyć na osobę odpowiedzialną inny podmiot byleby miał siedzibę na terenie Wspólnoty. W takim przypadku trzeba udzielić pisemnego upoważnienia, które osoba wyznaczona zaakceptuje w formie pisemnej. Osoba odpowiedzialna ponosi pełną odpowiedzialność za spełnienie wymogów narzuconych przez Rozporządzenie nr 1223/2009, a więc między innymi za bezpieczeństwo i oznakowanie produktu.

To osoba odpowiedzialna za produkt przed wprowadzeniem go do obrotu zobligowana jest przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa produktu i sporządzić raport bezpieczeństwa produktu kosmetycznego. Najczęściej firmy zlecają przygotowanie oceny bezpieczeństwa produktu oraz raportu bezpieczeństwa firmom zawodowo zajmującym się przygotowywaniem tego rodzaju dokumentów. Wynika to między innymi z faktu, że ocena musi być przeprowadzona przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje (dyplom lub inny dowód formalnych kwalifikacji, przyznany w wyniku ukończenia teoretycznych i praktycznych studiów uniwersyteckich w dziedzinie farmacji, toksykologii, medycyny lub innej zbliżonej dyscypliny lub kursu uznawanego przez dane państwo członkowskie za równorzędne). Szczegółowe elementu oceny bezpieczeństwa oraz raportu zawiera Rozporządzenie 1223/2009. Średni koszt przygotowania oceny i raportu bezpieczeństwa wraz z badaniami wynosi około 5 000,00 zł  – 6000,00 zł za jeden produkt.

Jeśli będziemy posiadać komplet dokumentów, w szczególności ocenę bezpieczeństwa produktu i raport, to wówczas trzeba produkt zgłosić jako osoba odpowiedzialna do internetowego portalu notyfikacji produktów kosmetycznych (CPNP). Zgłoszenie do CPNP nie wymaga uiszczenia jakichkolwiek opłat. W tym miejscu należy zaznaczyć, że zgłoszenie nie jest tożsame z jakimkolwiek dopuszczeniem produktu do obrotu, czy też poświadczeniem jego bezpieczeństwa, czy spełnienia wymagań prawnych w tym zakresie.

W myśl art. 3 Rozporządzenia produkt kosmetyczny udostępniany na rynku powinien być bezpieczny dla zdrowia ludzi w normalnych lub dających się przewidzieć warunkach stosowania, z  uwzględnieniem w szczególności: a) prezentacji, b) oznakowania; c) instrukcji użycia i usuwania; d) wszelkich innych wskazówek lub informacji pochodzących od osoby odpowiedzialnej.

W trakcie produkcji należy przestrzegać zasad dobrej praktyki produkcyjnej, a proces produkcji uznaje się za zgodny z dobrą praktyką produkcji, jeżeli jest zgodny z odpowiednimi normami zharmonizowanymi tj. normą EN ISO 22716:2007 (PN-EN ISO 22716:2009).

Polecam Państwu również artykuł Kosmetyki: Naturalne nie zawsze są bezpieczne, który ukazał się w Dodatku do Gazety Prawnej.