ELEMENTY DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ

ELEMENTY DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ

ELEMENTY DECYZJI ADMINISTRACYJNEJ

Otrzymałeś decyzję administracyjną – sprawdź jakie masz prawa.

Co do zasady sprawy, które rozstrzygane są w postępowaniu administracyjnym kończą się w momencie załatwienia sprawy przez organ administracji publicznej, które przybiera postać decyzji administracyjnej.

Decyzja rozstrzyga sprawę co do jej istoty w całości lub w części albo w inny sposób kończy sprawę w danej instancji. Jeżeli z jakiejkolwiek przyczyny postępowanie administracyjne stanie się bezprzedmiotowe w całości albo w części to organ administracji publicznej wyda decyzję o umorzeniu postępowania w całości albo w części.

Decyzja powinna zawierać:
  1. oznaczenie organu administracji publicznej, czyli wskazanie jego nazwy i siedziby. Oznaczenie to musi dać możliwość weryfikacji prawa organu do wydania decyzji, zarówno pod kątem właściwości rzeczowej, ale i miejscowej.
  2. datę wydania,
  3. oznaczenie strony lub stron, niebudzące wątpliwości jednoznaczne wskazanie na podmiot prawa, którego dotyczy decyzja. Przyjmuje się, że w przypadku oznaczenia osoby fizycznej wystarczy wskazanie jej imienia i nazwiska, natomiast w odniesieniu do osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej podanie firmy (nazwy) i siedziby.
  4. powołanie podstawy prawnej, czyli wskazanie przepisów prawnych, które organ uznał za podstawę wydania decyzji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z dnia 09 grudnia 2010 roku w sprawie II SA/OI 956/10, (http://www.orzeczenia-nsa.pl/), stwierdził, że gdy ,,(…) organ w osnowie decyzji powoła niewłaściwą podstawę prawną, ale w rzeczywistości właściwa podstawa prawna istniała i powołano się na nią w uzasadnieniu decyzji, to jest to niewątpliwie naruszenie prawa procesowego, lecz nie jest to wada, która skutkuje uchyleniem decyzji”.
  5. rozstrzygnięcie, czyli oświadczenie organu o prawach i obowiązkach strony, które zgodnie z orzecznictwem powinno być sformułowane w sposób precyzyjny, jasny i zrozumiały dla strony, tak aby strona mogła wykonać decyzję bez konieczności występowania o dodatkowe wyjaśnienia do organu.
  6. uzasadnienie faktyczne i prawne,
  7. pouczenie, czy i w jakim trybie służy od niej odwołanie,
  8. podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji lub, jeżeli decyzja wydana została w formie dokumentu elektronicznego, powinna być opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Decyzja, w stosunku do której może być wniesione powództwo do sądu powszechnego lub skarga do sądu administracyjnego, powinna zawierać ponadto pouczenie o dopuszczalności wniesienia powództwa lub skargi.

Za najważniejsze z prawnego punktu widzenia uznaje się: oznaczenie organu, który wydał decyzję oraz strony postępowania (adresata decyzji), rozstrzygniecie i podpis z podaniem imienia i nazwiska oraz stanowiska służbowego osoby upoważnionej do wydania decyzji. Jednakże brak lub wadliwość pozostałych elementów decyzji może skutkować w konkretnej sprawie uchyleniem zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie faktyczne powinno zawierać w szczególności wskazanie:

  • faktów, które organ uznał za udowodnione,
  • dowodów, na których się oparł,
  • przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej.

Uzasadnienie prawne powinno obejmowac wyjaśnienie podstawy prawnej decyzji, z przytoczeniem przepisów prawa.

Kiedy decyzja nie musi zawierać uzasadnienia?

W przypadku:

  • uwzględnia w całości żądania strony- ale nie dotyczy to jednak decyzji rozstrzygających sporne interesy stron oraz decyzji wydanych na skutek odwołania;
  • w którym z dotychczasowych przepisów ustawowych wynikała możliwość zaniechania lub ograniczenia uzasadnienia ze względu na interes bezpieczeństwa Państwa lub porządek publiczny.
 Rygor natychmiastowej wykonalności.

Organ administracji publicznej może swojej decyzji nadać rygor natychmiastowej wykonalności. Dotyczy to sytuacji, gdy jest to niezbędne ze względu:

  • na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego,
  • dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami,
  • na inny interes społeczny,
  • wyjątkowo ważny interes strony.

W tym ostatnim przypadku organ administracji publicznej może w drodze postanowienia zażądać od strony stosownego zabezpieczenia.

 Doręczenie decyzji.

Moment doręczenia lub ogłoszenia decyzji stronie jest bardzo ważny, ponieważ stronie niezadowolonej z wydanej decyzji w terminie 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia przysługuje prawo wniesienia odwołania, jak również prawo do żądania sprostowania lub uzupełnienia decyzji. Decyzja musi zostać doręczona na piśmie lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadkach okreslonych w przepisach prawnych decyzja może być stronom ogłoszona ustnie.

Prawo do odwołania.

Od decyzji wydanej w pierwszej instancji służy stronie, w terminie 14 dni od dnia doręczenia lub ogłoszenia, prawo wniesienia odwołania do organu administracji publicznej wyższego stopnia, chyba że ustawa przewiduje inny organ odwoławczy. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Oznacza to, że odwołanie trzeba złożyć w biurze podawczym lub wysłać pocztą na adres organu, który wydał zaskarżaną decyzję. Odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia. Wystarczy, jeżeli z odwołania wynika, że strona nie jest zadowolona z wydanej decyzji. Przed skorzystaniem z prawa do odwołania warto przeanalizować przepisy szczególne, które konkretnie dotyczą danej sprawy, aby sprawdzić, czy nie przewidują innych terminów do wniesienia odwołania lub co do treści odwołania.

Uzupełnienie i sprostowanie decyzji.

Jeżeli strona po otrzymaniu decyzji lub po jej ogłoszeniu dojdzie do przekonania, że decyzja wymaga uzupełnienia co rozstrzygnięcia lub co do skorzystania przez stronę z prawa odwołania od decyzji albo wniesienia w stosunku do decyzji powództwa do sądu powszechnego lub skargi do sądu administracyjnego albo sprostowania zamieszczonego w decyzji pouczenia w tych kwestiach to w terminie 14 dni liczonych od dnia doręczenia lub ogłoszenia decyzji strona ma prawo żądać stosownego uzupełnienia lub sprostowania. Uzupełnienie lub odmowa uzupełnienia decyzji następuje w formie postanowienia. W przypadku wydania takiego postanowienia, termin do wniesienia odwołania, powództwa lub skargi biegnie od dnia doręczenia lub ogłoszenia postanowienia.

Sprostowanie błędów pisarskich i rachunkowych.

Może zdarzyć się sytuacja, że decyzja zawierać będzie błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki. Wówczas strona powinna wystąpić z wnioskiem o ich sprostowanie, które nastąpi w drodze postanowienia. We wniosku należy wskazać błędy albo oczywiste omyłki, które powinny być sprostowane. Od postanowienia służy stronie zażalenie.

Wyjaśnienie treści decyzji.

Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje również możliwość zwrócenia się przez stronę (adresata decyzji) z żądaniem o wyjaśnienie wątpliwości co do treści decyzji. Wskazane jest uzasadnienie wniosku poprzez wskazane, powodów dla ktorych wyjaśnienie treści decyzji jest niezbędne, na przykład z uwagi na występujące niejasności. W takim przypadku organ administracyjny również wyda postanowienie. Strona niezadowolona z postanowienia może wnieść zażalenie.

Z wnioskiem o sprostowanie lub wyjaśnienie treści decyzji można wystąpić w każdym czasie, ponieważ przepisy prawne w tym względzie nie przewidują żadnych ram czasowych.

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Podstawa prawna:

USTAWA z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2013.267 z dnia 2013.02.27).